Indlæser Begivenheder

« Alle Begivenheder

  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

Anti-inflammatorisk kost og livsstil i klinisk praksis – HYBRIDFORMAT

16 marts-19:30 - 21:00

Vi se nærmere på sammenspillet mellem kost, næringsstoffer, kalorier, vægt og inflammation, så du bliver klædt på til, og så du forstår, hvordan maden spiller en stor rolle kronisk inflammation samt smerter i bevægeapparatet.

Vi skal se nærmere på, hvad inflammation egentlig er, og hvornår det går fra at være gavnligt til at være skadeligt, samt hvilken rolle inflammation spiller i problemer i bevægeappartet og andre vævstyper.

Vi skal også se nærmere på rollen af grøntsager + bær + frugter, på omega-3 fedtsyrer og andre umættede fedtstoffer, på protein og kilden til protein, på fytokemikalier såsom curcumin og quercetin, på næringsstoffer såsom D-vitamin og C-vitamin, på probiotiske og præbiotiske fødevarer. Hvad kan de gøre af en forskel, hvordan “virker” de og hvor meget eller lidt skal man have af dem?

Vi dykker ned i hvordan kosten påvirker mikrobiotaen (tarmmikroberne) og hele fordøjelseskanalen, der så sekundært påvirker immunresponsen og inflammation.

Og vi ser også nærmere på den rolle kropssammensætning spiller i kronisk og skadelig inflammation.

Du får ikke blot viden, men også praktiske hands-on råd og redskaber, du kan bruge i klinikken og på dig selv.

Deltag fysisk eller online
Arrangementet bliver afholdt i hybridformat, både online og fysisk:

  • Der er plads til 24 personer på Store Regnegade 12, 1. sal, 1110 København K.
  • Det er gratis at deltage online – og vi sender link når vi nærmer os.
Tilmeld dig her

Om Umahro:

Umahro Cadogan (f. 1977) er kendt som madens og sundhedens mastermind og har arbejdet med Functional Medicine, ernæring og sundhed i 2026 år. Siden 2000 har han haft over 14.500 1-til-1 konsultationer i klinikken.

Han var vært vert og ekspert i TV-programmet “Kan man spise sig rask?” på TV2.

På hans sundhedsrådgiveruddannelse i fundamentet for sundhed, har han uddannet over 200 sundhedsrådgivere siden 2018.

Han har også grupper af fagfolk inden for sundhedssektoren i 1 års klinisk mesterlære i Functional Medicine og personligt tilpasset sundhed samt ernæring med over 30 alumner siden 2021.

Umahro er forfatter og medforfatter til 13 bøger om sundhed og sund mad inkl. Køkkenrevolution serien, Alle kvinder sundhedsbibel, Herrerevolution, Rigtige mænd går også i sort, Fra syg til rask, Fra usund til sund og Fra sund til personlig toppræstation, og han har været fagredaktør på flere sundhedsbøger inkl. The Textbook of Functional Medicine.

Og han er konsulent og sparringspartner for ledere indenfor healthtech, biotech, fødevareproducenter, kosttilskudsproducenter, pharma, lægelige laboratorier, patientforeninger, organisationer, firmaer, NGOer og offentlige institutioner.

Detaljer

  • Dato: 16 marts
  • Tidspunkt:
    19:30 - 21:00
  • Begivenhed Kategori:

Sted

  • Store Regnegade 12, 1. sal, 1110 København K
  • Store Regnegade 12, 1. sal,
    København K, 1110 Denmark
    + Google Maps

Arrangør

  • Danske Osteopater
  • E-mail info@danskeosteopater.dk